Teknoloji

Anket sonucu açıklandı: Yapay zeka işsizlik oranını artırabilir!

Küçük işletme sahipleri gelecek yıl yapay zekayı insanlar yerine kullanmayı umarken, teknolojinin yakın zamanda işlerine geleceğine inanmıyorlar.

FreshBooks, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki 1.000 küçük işletme sahibiyle mevcut yapay zeka kullanımları ve bir yıl içinde yapay zeka kullanımına ilişkin tahminleri hakkında bir anket yaptı. Ankete katılanların dörtte biri işlerinde çoğunlukla içerik yazmak, resim oluşturmak ve araştırma yapmak için ChatGPT, Google Bard ve Microsoft Bing AI kullandıklarını söyledi.

Küçük işletme sahiplerinin yüzde 44’ü, yapay zeka yetenekleri nedeniyle gelecekte daha az kişiyi işe almayı umuyor. Ancak üçte ikisi, yapay zekanın işleri için gelmeyeceğine inanıyor. İşletme sahiplerinin en çok etkilenmesini bekledikleri bölümler ise;

analitik (%52), satış ve pazarlama (%46), müşteri ilişkileri (%45), muhasebe ve finans (%42), planlama/strateji (%40), hizmet/teslimat (%29) ve işe alma/işe alma ( %28).

KULLANMADAN ÖFKELİ GÖRÜNMÜYORLAR

Ankete katılanlar, yapay zeka ile ilgili birçok sorunun farkında değiller. Çalışanların %80’i, yapay zeka ile ilgili mahremiyet ve etik ve fikri mülkiyet konularında endişe duyduklarını belirtti. Ancak kendi yapay zeka kullanımları söz konusu olduğunda bu kaygıların göz ardı edildiği belirtiliyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu