Teknoloji

Ek MTV’nin ikinci taksiti ay sonuna kadar ödenecek.

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremden kaynaklanan finansman ihtiyacı nedeniyle yapılan ek MTV düzenlemesi Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşındı. Anayasa Mahkemesi, ek MTV gerektiren düzenlemenin iptali talebini dün oybirliğiyle reddetti. Bu kararın ardından dikkatler geç ödeme faiz oranı ve ikinci taksit dönemine çevrildi.

Ek MTV’nin ilk taksiti 6 Eylül’de ödenecekti. İlk taksit döneminde yaklaşık 13,2 milyar lira gelir elde edildi ve hedeflenen tahsilatın yüzde 87’si karşılandı.

Bu süreyi kaçıran araç sahipleri ilk taksitini aylık yüzde 2,5 gecikme faiziyle ödeyebilecek. İkinci taksitin ödeme süresi 30 Kasım’da sona erecek.

Gelir İdaresi Başkanlığı ile ilgili ödemeler “gib.gov.tr” İnternet adresi, İnteraktif Vergi Dairesi ve Gelir İdaresi Başkanlığı Taşınabilir uygulaması, anlaşmalı bankaların kredi veya banka kartları ile banka hesabı, şubeleri, taşınabilir, telefon ve internet bankacılığı üzerinden yapılabilmektedir. Ayrıca vergi dairesi veznelerine ve PTT şubelerine de ödeme yapılabilmektedir.

Araçların satış ve dönem işlemleri için MTV ve ek MTV ödenmesi gerekmektedir. Ek MTV ödenmediği takdirde araç muayeneleri yapılmayacak, trafikten çekilme, hurdaya çıkarma ve yurt dışına çıkarma nedeniyle ruhsat kapatma işlemleri yapılmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu