Haber

Yeni doğan kuzular donmaması için evlerinde tutulur.

Yeni doğan kuzulara üşümesinler diye evlerinde bakarlar.

BOLU – Bolu’da hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte Öztürk ailesi, yeni doğan kuzularının soğuktan ölmemesi için evlerinde bakıyor.

Mudurnu ilçesine bağlı Manglar köyünde Alaaddin Öztürk (51), Necmiye Öztürk ve Ahmet Buyruk Öztürk’ün ailesi çiftçilik yaparak geçimini sağlıyor. Bölgede etkili olan soğuk hava nedeniyle hayvancılıkla uğraşan Öztürk ailesinin işi biraz daha zorlaşıyor. Öztürk ailesi, yeni doğan kuzularının soğuk havalarda telef olmasın diye yavruların bakımını evlerinde yapıyor. Öztürk ailesi, kışın ikiz doğuran Bahar’ın koyunlarının ‘Ceylan’ ve ‘Osman’ adlı kuzularını evlerine aldı. Daha sonra aniden doğuran Boncuk isimli koyun telef oldu. Koyunun yavrusuna yetim adını veren aile, onu evinde beslemeye başladı.

“O benim herşeyim”

Hayvanları çok sevdiğini söyleyen Ahmet Buyruk Öztürk, “Okula gittiğimde beni izliyor. Bana çok alıştı, onu o kadar çok seviyorum ki siyah beyaz. Gittikçe tatlılaşıyorlar” dedi. dedi.

“Evimize bakıyoruz”

Havalar soğuduğunda kuzuların donmaması için evde kuzulara baktıklarını belirten Alaaddin Öztürk, “Çiftçiyim, köyde hayvanlarla uğraşırım, ihtiyacımızı koyun keçilerimle gideririz. İhtiyaçlarımızı karşılayın, bu yavrular yeni. Şimdi kuzulama mevsimi geldi, bazı ikizler ve bazılarının anneleri ölüyor. Yetimler yanımızda duruyor ve anneleri olmadığı için biberonla besliyoruz. Çocuklar onları çok seviyor, sevilmiyor gibiler ama bu işte hayat devam ediyor biraz zor da olsa biz çok seviyoruz” dedi.

“Bebek gibi bakım istiyorlar”

Necmiye Öztürk ise, “Hayvanlarımıza yeni doğduklarında donmasınlar diye evde bakıyor, biraz büyüyünce annelerine bırakıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu