Haber

600 metreden düşerek hafif sıyrıklarla kurtuldu

Yeni Zelanda’da Taranaki Dağı’na tırmanan dağcı, 600 metre yükseklikten düştü. Yamaçtan aşağıya yuvarlanan dağcı, kazayı hafif sıyrıklarla atlattı. Konuyla ilgili açıklama yapan polis, Kuzey Adası’ndaki Taranaki Dağı’ndan düşen erkek dağcının buzları yumuşatan kaynak suyu sayesinde ölmediğini ve kar üzerine düştüğünü belirtti. Polis, adı paylaşılmayan adamın ‘çok şükür ki hayatta kaldığını’ söyledi.

BBC’ye göre tırmanıcının düştüğü yükseklik, dünyanın en yüksek yapılarından biri olan Suudi Arabistan’daki Mekke Kraliyet Saat Kulesi ile aynı yükseklikteydi.

AYNI NOKTADAN DÜŞEN İKİ TIRMANICI HAYATINI KAYBETTİ

Olayla ilgili paylaşılan bilgiye göre, Taranaki Dağı’na tırmanan bir gruba üye olan dağcı, 9 Eylül Cumartesi günü öğle saatlerinde zirveden düştü. Polis, bir başka üyenin ardından düşen adamın yerini tespit etmek için harekete geçtiğini belirtti. Grubun %90’ı bu sonbaharı gördü.

Yeni Zelanda Dağ Güvenliği Konseyi’nin paylaştığı bilgiye göre, yine sönmüş bir yanardağ olan Taranaki Dağı, Yeni Zelanda’nın en ölümcül dağlarından biri. 2021 yılında son olayda hayatta kalan adamla aynı noktadan düşen iki dağcı hayatını kaybetti.

Konsey şunları söyledi: “Dağın diğer dağlardan izolasyonu, kıyı şeridine yakınlığı ve coğrafi konumu, onu Yeni Zelanda’da en hızlı değişen, olumsuz hava koşullarına sahip dağ yapıyor. Hava, güçlü ve zorlu arazi kurallarıyla birleştiğinde sonuç ise oldukça benzersiz bir ortam.” “Bir hata bile felakete neden olabilir” dedi. (DIŞ HABER)

dodurgahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu