Teknoloji

Efsanevi oyun Crysis, NVIDIA’nın yeni süper bilgisayar tanıtımına damgasını vurdu

Belirli bir yaşın üzerindeki PC oyuncuları artık ” Crysis’i çalıştırabilir mi? sorusunu hatırlayacaktır. Görünüşe göre bu soru hala bazı şirketler tarafından bilgisayarlarının, GPU’larının veya CPU’larının son derece güçlü olduğunu göstermek için kullanılıyor. Latife, NVIDIA’nın kurucusu ve CEO’su Jensen Huangile şirketin yeni AI harika bilgisayarını tanıtmak için Computex açılış konuşmasında tekrar kullanıldı.

Tanıtılan bu yeni bilgisayar DGX GH200 ‘ ve gerçekten de bazı harika özelliklere sahip olduğu gösterildi. Bilgisayar, NVIDIA’nın da bugün tam üretime geçeceğini duyurduğu bilgisayardır. GH200, Grace Hopper çiplerini kullanır . Kendi başına muazzam bir 72 ARM CPU’ya ve toplam 576 GB GPU belleğe sahiptir.

Yeni GHX HG200 premium bilgisayarda bu Grace Hopper yongalarından 256 adet bulunur ve 1 exaFLOPS performans ve 144 terabayt paylaşılan bellek oluşturmak için bir açıklama getirir . Kısacası temelde büyük ve güçlü bir GPU olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Aşağıda görebileceğiniz açılış konuşması sırasında Huang, gerçek hayatta ne kadar büyük olduğunu göstermek için DGX GH200’ün gerçek boyutlu bir görüntüsünün yanında durdu. Akabinde, ” Bu Crysis’i çalıştırabilir mi?” diye sordu. Seyircinin kahkahasının ardından” Bu şakayı sadece oyuncular bilir“Konuşmasına devam etti.

Önceden, tek bir büyük grafik yongası olarak çalışmak için yalnızca sekiz GPU bağlanabiliyordu. NVIDIA, tüm bu Grace Hopper yongalarını DGX GH200 harika bilgisayarla tek bir GPU olarak çalışacak şekilde bağlamak için yeni bir anahtar sistemi tanıttı. NVIDIA NVLink kullandığını söylüyor.

Ayrıca DGX GH200, 240 kilometre fiber optik kablo kullanıyor. Tüm bu sistemi serin tutmak için dakikada 1.982.179 litre havayı hareket ettirebilen 2.112 60mm fana sahiptir. Tüm süper bilgisayar 18.143 kilogram ağırlığındadır.

Bu sizi şaşırtabilir ama evet, bu bilgisayar Crysis’i de çalıştırabilir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu