Teknoloji

Artık yağmurda şemsiye taşımak yok: Bu şemsiye sizi takip ediyor

Bir YouTuber ve mucit, İngiltere’nin sürekli yağmurlu havasında şemsiye tutmanın zorluğunu aşmaya çalışıyor. yağmurda kullanıcıyı takip eden uçan bir şemsiye onu tasarladı. El işi cihaz, mağazadan satın alınan sarı bir şemsiye ve ucunda pervane bulunan 3D baskılı bileşenlerden oluşuyor.

Yeni buluş, ‘I Build Stuff’ YouTube kanalının arkasındaki mühendisin eseridir. Genç mühendisin vurguladığı gibi uçan şemsiye yapmak için geçmişte pek çok girişimde bulunuldu. Ancak bu girişimler büyük ölçüde pervanelerin yanlış yerde olması nedeniyle başarısız oldu.

Böylece mühendis, uçan şemsiyesinin pervanelerini kanopinin kenarlarından dışarı çıkacak şekilde yerleştirdi. Ayrıca şemsiye, hem güçlü hem de hafif olan karbon fiberden yapılmış dört kollu X şeklinde bir merkezi çerçeveden oluşuyor.

Mühendise göre, cihazın üretimi aylar sürdü ve kötü lehimlenmiş kablolar nedeniyle büyük bir aksaklık yaşandı, ancak sonunda cihazı test aşamasına hazırlamayı başardı.

Videoda uçan şemsiyenin ilk denemede başarılı olduğu ancak ikinci denemede en ufak rüzgarda bocaladığı görülüyor. Mucit, cihazı stabiliteyi artırmak için geliştirmiş olsa da, özellikle şiddetli yağmur ve kuvvetli rüzgarlarda daha fazla test yapılması gerektiğini kabul ediyor.

Şu anda uçan şemsiyeyi manuel olarak kontrol etmek zorunda olmasına rağmen mucit, kullanıcıyı makul bir şekilde takip edebilecek otonom bir versiyon geliştirmeyi planlıyor. Planlanan bu güncelleme, cihazın altına bir kamera takılmasını ve kullanıcının konumunu takip edecek şekilde programlanmasını içeriyor.

derbentajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu