Ekonomi

Borusan EnBW ile Petrol Ofisi’nden yeni iş birliği

Borusan Oto İstinye’de düzenlenen imza töreninde, Petrol Ofisi Grubu’nun Türkiye genelinde 2 bin nokta arasında öncelik verilen istasyonlarda ilk etapta 1 milyar TL’lik yatırım yapacağı belirtildi.

Türkiye genelinde belirlenen trafik yoğunluğu, ünite ve ara istasyonlar, müşterilere sunulan ek hizmetler gibi kriterlere göre istasyon dönüşümleri belirlenecek.

İstasyonlarda kullanılacak ve %100 yenilenebilir enerji kaynağı olduğu onaylanan hızlı şarj cihazları ile elektrikli araçlarda pil şarj oranı 30 dakikada yüzde 80’e ulaşacak.

Söz konusu iş birliği kapsamında şarj edilecek araçlarla her bir şarj noktası yaklaşık 4.500 ton karbon salınımını engelleyecek.

Borusan Kümelenmesi İcra Kurulu Başkanı (CEO) Erkan Kafadar burada yaptığı konuşmada Türkiye’de elektrikli araç segmentindeki değişime değinerek, “Bu yılın ilk 6 ayında elektrikli araç satışlarında yaklaşık 5 kat büyüme görüyoruz. geçen yılın aynı dönemine göre.Dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu sektörde hızlı bir büyüme var.” dedi.

Artan talep doğrultusunda elektrik şarj istasyonu ihtiyacının karşılanmasının önemine işaret eden Kafadar, Borusan Kümelenmesi’nin sürdürülebilirliğe yaptığı yatırımlarla karbon salınımı yüksek otomotiv sektöründe elektrifikasyon dönüşümüne öncülük eden kurumlardan biri olmayı hedeflediğini söyledi.

Petrol Ofisi Kümelenmesi CEO’su Mehmet Abbasoğlu da söz konusu işbirliğinin sadece Türkiye ve bölge için değil, sürdürülebilirlik adına da değerli bir adım olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu