Haber

İSKİ, Arnavutköy’de mavi akan deredeki renk değişikliğinin nedenini araştırıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kurumu İSKİ, Arnavutköy’de mavi akan deredeki renk değişikliğinin nedeninin henüz belirlenemediğini, buna neden olan kuruluşlar hakkında gerekli yasal işlem ve yaptırımların uygulanacağını bildirdi.

İSKİ’den yapılan açıklamada, bazı yayın organlarında Alibeyköy Barajı’na dökülen Arnavutköy’deki derenin suyunun, bölgedeki fabrikalardan dereye atılan kimyasal atıklar nedeniyle maviye döndüğü belirtildi.

Olay nedeniyle ekiplerin tespit, kontrol ve numune alma işlemleri amacıyla bölgeye sevk edildiği belirtilen açıklamada, “Alınan numunelerin analiz sonuçlarına göre zararlı veya toksik parametrelere rastlanmadı. renk değişiminin nedeni henüz belirlenemedi yaptırım uygulanacaktır sözleri kullanıldı.

Bölgedeki işletmelerin endüstriyel atıksularla periyodik olarak denetlendiğini ve derede rutin temizlik çalışmalarının yapıldığını kaydeden açıklamada, “Barajlarımızın ve barajları besleyen derelerin su kalitesi akredite laboratuvarlarımızda sürekli test ediliyor. kaynağından temin edilen sular ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak arıtma tesislerinde arıtılmakta ve değerlendirilmesi yapılarak İstanbulluların hizmetine sunulmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu