Haber

KONYA’DA KİRA FİYATLARINI YÜKSELTEN 42 KİŞİ HAKKINDA SORUŞTURMA

KONYA’da deprem bölgesinden göç eden ailelerin ev kiralarını fahiş şekilde artıran 42 emlakçı ve ev sahibi hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Türk Ceza Kanunu’nun ‘Fiyatları Etkileme’ başlıklı 237. maddesi kapsamında haklarında soruşturma başlatılan 42 kişinin 1 yıldan 3 yıla kadar hapis veya adli para cezası ile yargılanması bekleniyor.

Kahramanmaraş’ta 11 ili etkileyen büyüklükleri 7,7 ve 7,6 olan depremlerin ardından bu bölgelerin sakinleri farklı illere göç etti. Bu illerden biri olan Konya’da bazı sakinler ve emlakçılar konut kiralarında fahiş fiyat artışları yaptı. Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, kiralarına fahiş zam yapan 42 emlakçı ve ev sahibi hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Türk Ceza Kanunu’nun ‘Fiyatları Etkileme’ başlıklı 237. maddesi kapsamında başlatılan soruşturma sürüyor. Nitekim kiralarda fahiş fiyatlar uygulayanların 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve para cezası ile yargılanması bekleniyor.

ETİKET KURALINA UYMAYAN 60 İŞLETMEYE CEZA

Öte yandan Konya İl Ticaret Müdürlüğü de fahiş fiyatlarla gıda, çocuk bezi ve temiz ürün satışına ilişkin denetimler yürütüyor. Bu kapsamda günlük 50-60 market, mağaza gibi işyerleri denetlenirken, son 3 ayda fahiş fiyat uygulayan 120 işyerine ilişkin tutanak Ticaret Bakanlığı Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’na gönderildi. Kurulca fahiş fiyat artışı tespiti halinde bu işyerlerine 100 bin liradan 1 milyon liraya kadar cezai işlem uygulanacak. Ayrıca son dönemde eser etiketi uygulamasını ihlal eden yaklaşık 60 işyeri sahibine de etiket başına 1.300 lira ceza kesildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu